مدیریت اینترنت اماکن عمومی

1. تشکیل باشگاه مشتریان

در دنیای امروز یکی یکی از کلیدی ترین عوامل جهت فروش بیشتر در هر مجموعه و سازمانی، وفاداری مشتریان میباشد، از اینرو مدیران در پی آن اند که با ساخت مجموعه باشگاه مشتریان و ارائه خدمات به ویژه به آنها، سعی در حفظ و وفاداری مشتریان خود خواهند داشت. 
شرکت مهندسی رایانورد با ارائه راهکار نوین، محوصل اسمارت وای فای را ارائه نموده است، تا بتوان به بهترین نحو اطلاعات مشتریان را دریافت نمود و مزایای ویژه ای را برای اعضاء باشگاه فراهم ساخت.
در این روش تمامی مشتریان جهت استفاده از خدمات اینترنت می بایست در سامانه باشگاه مشتریان ثبت نام کرده و پس از ورود مشخصات فردی خود در سامانه از خدمات اینترنت استفاده نمایند.

 

2. تخصیص اینترنت به کاربران براساس نام کاربری و کلمه عبور منحصر به فرد

امروزه در بسیاری از اماکن احراز هویت کاربران جهت استفاده از اینترنت بی سیم به طور سنتی صورت می گیرد؛ در این روش افرادی که کلمه عبور شبکه بی سیم را به دست آورده باشند می توانند از آن استفاده نمایند؛ علاوه بر این، بسیاری از سازمان ها سعی در جمع آوری اطلاعات مشتریان خود همچون نام و نام خانودگی فرد و همچنین شماره موبایل و ایمیل وی و تشکیل باشگاه مشتریان را دارند، تا با ارسال ایمیل و یا پیام کوتاه ارتباط خود با مشتری را حفظ نموده و همچنین از این طریق تبلیغات لازم را از راه دور به اطلاع مشتریان برساند. بدیهی است که جهت دریافت مشخصات مشتریان می بایست سازوکاری معقول و همچنین اصولی وجود داشته باشد.
با استفاده از وایرلس هوشمند (Smart wifi) دسترسی به اینترنت تنها با ارائه نام کاربری و کلمه عبور خواهد بود؛ لذا می توان ارائه نام کاربری و کلمه عبور به کاربران و یا مشتریان را در گرو ارائه این مشخصات آنها دانست، این امر سبب تشکیل باشگاه مشتریان برای مدیریت مجموعه می گردد.
شرکت رایانورد با در نظر گرفتن نیاز مشتریان خود، محصولات جانبی مختلفی را در کنار وایرلس هوشمند ارائه نموده است، یکی از این محصولات سامانه ارائه خودکار نام کاربری و کلمه عبور به کاربر میباشد؛ عملکرد این محصول به گونه ای است که پس از دریافت مشخصات مورد نیاز کاربر، نام کاربری و کلمه عبور را به شماره موبایل وی از طریق پیامک ارسال کرده و مشخصات فرد را در یک پایگاه داده ثبت می نماید تا در صورت نیاز از این اطلاعات استفاده نمود؛ به طور مثال می توان با دریافت تاریخ های مورد نظر امکانات ویژه ای در آن روز برای وی در نظر گرفت. 
در ذیل نمونه ای از صفحه احراز هویت کاربران و مشتریان به نمایش درآمده است


3. اعمال محدودیت جهت استفاده از اینترنت

از جمله قابلیت هایی که می توان در این محصول به آن اشاره نمود، امکان محدودیت جهت استفاده از اینترنت میباشد که در ادامه به آن اشاره شده است:
 

1.3 محدودیت در سرعت استفاده از اینترنت

همواره یکی از مشکلات تخصیص اینترنت به کاربران و مشتریان اعمال محدودیت در سرعت استفاده از اینترنت می باشد. به طور مثال در برخی از موارد افرادی با استفاده از نرم افزارهای مختلف، اقدام به دانلود کرده و از تمامی سرعت اینترنت استفاده می نمایند در چنین شرایطی سرعت استفاده از اینترنت برای باقی کاربران آنچنان کاهش یافته که حتی امکان باز نمودن صفحات ساده اینترنتی نیز امکان پذیر نخواهد بود؛ وایرلس هوشمند با استفاده از متدهای مختلف کنترل سرعت این امکان را فراهم نموده تا بتوان محدودیت-های لازم را جهت استفاده از اینترنت برای همه یا بخشی از کاربران اعمال نمود، و سرعت استفاده از اینترنت را به میزان دلخواه کاهش داد، علاوه بر این، این امکان نیز وجود دارد تا در صورت نیاز سرعت اینترنت میان کاربران و یا مشتریان به طور مساوی تقسیم گردد.
 

2.3 محدودیت در حجم استفاده از اینترنت

به علت هزینه نسبتا بالای اینترنت در ایران، در بسیاری از موارد مدیران تصمیم به خریداری اینترنت پرسرعت همراه با محدودیت در حجم استفاده از اینترنت تهیه می نمایند، تا علاوه بر سرویس رسانی مناسب به مشتریان و کاربران هزینه کمتری صرف شود. یکی از معضلاتی که امروزه مدیران سازمان ها و مجوعه ها با آن مواجه اند عدم توانایی در نظارت بر میزان مصرف اینترنت توسط کاربران و یا مشتریان می باشد. از این رو وایرلس هوشمند امکان اعمال محدودیت در میزان حجم مصرفی توسط کاربران را فراهم ساخته است و می توان استفاده از اینترنت را برای آنها  تا میزان مورد نظر محدود نمود. به طور مثال می توان استفاده از اینترنت را برای هر کاربر 100 مگابایت در نظر گرفت و در صورت اتمام آن اتصال کاربر به اینترنت قطع گردد.
همچنین این قابلیت فراهم است تا دانلود فایل را برای کاربران محدود ساخت، به این گونه که تنها امکان مشاهده صفحات اینترنتی با سرعت بالا برای کاربران مقدور باشد. به طور مثال می توان از دانلود فایل های اجرایی، موسیقی، فیلم، همچنین نرم افزار های موبایل و ... جلوگیری نمود.
 

3.3 محدودیت در زمان استفاده از اینترنت

استفاده از اینترنت می بایست تنها در زمان های کاری مجموعه مقدور باشد و استفاده از آن در باقی ساعات قطع گردد، با استفاده از وایرلس هوشمند این شرایط فراهم است که استفاده از اینترنت را تنها در ساعات کاری مجموعه محیا نمود. علاوه بر این گاهی لازم است استفاده از اینترنت تنها برای زمان مشخصی برای کاربران و یا مشتریان فراهم باشد، به طور مثال کاربران تنها مجاز به استفادع از 1 ساعت اینترنت باشند و پس از آن اینترنت برای آن کاربر قطع گردد. وایرلس هوشمند با استفاده از روش های خاص قادر به اعمال محدودیت های زمانی مختلفی برای استفاده از اینترنت می باشد.
 

4. سامانه فروش اینترنت به مشتریان سازمان

این سامانه یکی از محصول دیگری از شرکت مهندسی رایانورد است که این قابلیت را فراهم می کند تا اینترنت محل را پس از اخد هزینه آن به طور خودکار به مشتریان ارائه دهد . این سامانه به گونه ای طراحی شده است که کاربران و مشتریان پس از ورود مشخصات خود را در سامانه وارد کرده و سپس نوع اینترنت متناسب با نیاز را تعیین و سپس بنا به سرعت و حجم استفاده وجه آن را از طریق اینترنت پرداخت کرده و سپس در همان لحظه از طریق پیام کوتاه نام کاربری و کلمه عبور جهت استفاده از اینترنت را دریافت می کند. از آنجایی که این فرایند به طور خودکار صورت می گیرد، می تواند برای اماکن بزرگ همچون نمایشگاه ها و مجتمع های تجاری از آن استفاده نمود.
 

5. تجمیع دو یا چند خط اینترنت

از جمله ویژگی های دیگر محصول می توان به قابلیت استفاده از چندین خط اینترنت اشاره نمود، به طور مثال می توان از دو اینترنت با سرعت های 1mbps و 2mbps استفاده نمود و اینترنتی معادل 3mbps را برای کاربران و مشتریان فراهم نمود، علاوه بر این در صورت قطعی یکی از خطوط ، دسترسی به اینترنت از طریق خط دوم یا بعدی  محیا می باشد؛ این قابلیت برای اماکنی که نیاز به ارائه اینترنت بصورت پیوسته را دارند مناسب می باشد. همچنین می توان به امکان استفاده از خدمات رومینگ وایرلس و استفاده از چندین نام برای اینترنت بی سیم اشاره نمود.

0%